Back to top

Ανασκόπηση της Παρασκευής και το Πρόγραμμα του Σαββάτου, Βερολίνο 2018

Ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου, που διεξάγεται στο Βερολίνο. Η αθλήτρια του Γεώργου Πομάνσκι, Βούλα Παπαχρήστου, με άλμα στα 14,50μ κατέκτησε την πρώτη θέση στο τριπλούν. Να σημειωθεί ότι είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο που κατακτά αθλητής του κ. Πομάνκσι, μετά τον Μιλτιάδη Τεντόγλου στο άλμα εις μήκος, σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, την ώρα που ένας ακόμα αθλητής του, ο Δημήτρης Τσίαμης,  με εξαιρετική εμφάνιση πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής με άλμα στα 16,69μ στο τριπλούν.

Άνετα ο Κώστας Φιλιππίδης προκρίθηκε στο τελικό του άλματος επι κοντώ με ένα άλμα στα 5,61μ.

Ο Κώστας Δουβαλίδης, αν και αντιμετώπιζε πρόβλημα στους προσαγωγούς του, έδωσε το παρών στον ημιτελικό των 110μ με εμπόδια και κατάφερε να κάνει μια καλή κούρσα με χρονο στα 13.56, που τον κατέταξε στη 14η θέση.

Η νεαρή αθλήτρια μας στη σφυροβολία, Σταματία Σκαρβέλη είχε μια καλή παρουσία με βολή 67,97μ, η οποία την κατέταξε 15η στο σύνολο.

Τέλος, η ομάδα της σκυταλοδρομίας 4*400μ,που απαρτιζόταν από τις αθλήτριες μας: Δέσποινα Μουρτά, Αννα Βασιλείου, Ειρήνη Βασιλείου και Ευαγγελία Ζυγόρη έτρεξαν στη δεύτερη ημιτελική σειρά και με χρόνο 3.34.69 κατέλαβαν την 13η θέση στο σύνολο.