Back to top

Όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ο Ανδρέας Δημητράκης (δείτε βίντεο από τον αγώνα)

Ο Ανδρέας Δημητράκης κατάφερε να πετύχει το στόχο του και να πιάσει το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης στα 1.500 μέτρα, παρά το γεγονός ότι στη διάρκεια της σεζόν έμεινε πίσω λόγω τραυματισμού. Όπως, εξήγησε και στην αποκλειστική συνέντευξή του στο RUN247, ήταν ένας από τους βασικούς στόχους της χρονιάς.

Ο έμπειρος αθλητής διένυσε την απόσταση σε 3.44.92 και κατέλαβε την 4η θέση σε μία κούρσα, που μόνο ο Έλληνας αθλητής προσπάθησε να βγει μπροστά και να δώσει ένα γρήγορο ρυθμό. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Κωνσταντίνα Γιανοπούλου προσπάθησε να κυνηγήσει το όριο, όμως, δεν τα κατάφερε αφού τερμάτισε σε 4.19.50. Η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου προερχόταν από τραυματισμό, που την κράτησε πίσω τις τελευταίες δέκα ημέρες κατέκτησε, ωστόσο το ασημένιο μετάλλιο.

[Πηγή: Σέγας]